top of page

Pierwszy dzwonek

▪️ Połączenie haseł „musical” i „szkoła” z dużym prawdopodobieństwem zmiksuje się w Waszych głowach w takie tytuły, jak „Glee”, czy jego starszy, serialowy brat „High School Musical”.

Ja dzisiaj przedstawiam Wam dziesiątkę musicali szkolnych, które z mniejszym lub większym powodzeniem radziły sobie na światowych scenach.

Grease

Wspaniała muzyka i fabuła, która wg wielu brzydko się zestarzała. Niemniej jednak muzycznie ta podroż do liceum z lat pięćdziesiątych do dzisiaj zachwyca, bo to czysty Rock’n’Roll. A jeśli nie po drodze Wam z filmowa wersja z 1978 roku, albo po prostu bardzo chcecie zobaczyć to na scenie – szukajcie spektakli przygotowanych przez teatr Proscenium, bo to absolutnie wspaniałe show!

Fame

Najpierw był film o studentach New York City’s High School Of Performing Art., potem – na bazie jego sukcesu – powstał sześciosezonowy serial, a ostatecznie „Fame” zawitało na deski teatrów na całym świecie w swojej scenicznej adaptacji. Czy jest ktoś, komu tytuł „Fame” nie dźwięczy w głowie muzycznym cytatem? Fame już od piątku przez trzy dni w teatrze Variete w inscenizacji House of Art.

Hairspray

Urocze lata 60., głębokie przesłanie o tolerancji i równości, a to wszystko w rytmach porywającej do tańca muzyki. Nóżka sama chodzi! "Hairspray" możecie zobaczyć na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni.

The Prom

Musical, który powstał na bazie prawdziwej historii pewnej licealistki, która na bal maturalny chciała zaprosić swoja dziewczynę i z tego powodu zakazano jej udziału w imprezie. W musicalu na ratunek dziewczynie przybywają cztery przebrzmiałe gwiazdy Broadwayu. W filmowej adaptacji musicalu zagrały m.in. Nicole Kidman i Meryl Streep. Przygasłe gwiazdy oczywiście 😉

Heathers

Przez jednych uwielbiany, przez innych znienawidzony musical opowiadający o przemocy fizycznej i psychicznej w szkole w dosyć niekonwencjonalny sposób. Musical bazuje na czarnej komedii z 1988 roku, a polską inscenizację zapowiedział warszawski Teatr Syrena.

Bring it on

Gdzieś pomiędzy „In the Heights” a „Hamiltonem” Lin-Manuel Miranda popełnił muzykę do spektaklu o rywalizacji cheerleaderek. Bring it on nie przebiło się do masowej świadomości widza musicalowego, ale warto przypomnieć, że krytycy bardzo dobrze oceniali ten spektakl, a w obsadzie pojawiły się m.in. Adrienne Warren (znacznie później zachwycająca w roli Tiny Turner w musicalu ‘Tina”) czy Ariana DeBose, które tym spektaklem debiutowały na Broadwayu.

13

Nastolatkowie na Broadwayu? A jakże! Historia gimnazjalisty, który mierzy się z nowym środowiskiem, dorastaniem oraz… organizacją Bar Mitzwy była, jak do tej pory jedyną produkcją broadwayowską, w której zarówno obsada, jak i band w całości składały się z nastolatków. Obecnie filmowa wersję „13” można obejrzeć na platformie Netflix.

Be more chill

Szkoła to nie przelewki, zwłaszcza w czasach social mediów i wchodzącej w nasze życie bardzo głęboko technologii. Musical opowiada o Jeremym, który, by zwiększyć swoja popularność sięga po pewien tajemniczy specyfik zwany „SQUIP”…

Dear Evan Hansen

Niezwykle trudny, kontrowersyjny musical, który zdobył rzesze naprawdę oddanych fanów na całym świecie. Historia Evana, który ze względu na nieumiejętność odnalezienia się w środowisku rówieśników wplątuje się w kłamstwo, wymyśla ważną dla siebie role w tragedii, w której tak naprawdę nie brał udziału, jest przejmującym obrazem zagubienia, samotności, prób uzyskania akceptacji za wszelką cenę. Ogromny sukces musicalu przyniósł tytułowi filmowa adaptacje, ale zdecydowanie odradzam ja oglądać…

Matilda

Kiedy większość szkolnych musicali wiąże się ze środowiskiem nastolatków – na scenę wpada kilkuletnia Matylda i wprowadza prawdziwa rewolucje dzieci. Wielki hit Broadwayu i West Endu bazujący na książce Roalda Dahla opowiadający o rezolutnej Matyldzie kompletnie niepasującej do własnej rodziny możecie oglądać na deskach teatru Syrena w Warszawie.


▪️ No to przyznajcie się, kto jutro pędzi do szkoły, a kto ma już za sobą czas szkolnej ławy?

No i jakie szkolne musicale Wam zapadły w pamięć?
13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page