top of page

9 SPOSOBÓW NA TANIE BILETY NA BROADWAY

▪️ Tom Hiddleston, Hugh Jackman, a może Meryl Streep? Na scenach Nowego Jorku można zobaczyć największe gwiazdy znane z Hollywood i obejrzeć najciekawsze produkcje musicalowe i dramatyczne, dlatego warto odwiedzić Broadway nawet, jeśli nie jest się wielkim fanem teatru.


▪️ W tym poście pokażę Ci dziewięć sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci zaoszczędzić nawet kilkaset dolarów na zakupie biletów do stolicy musicalu!


Broadway Roulette

Broadwayowska ruletka pozwala zakupić bilety na wszystkie spektakle, jakie grane są w wybranym terminie na Broadwayu w cenie już od 69$, czyli bardzo korzystnej.

Jak to działa?

Wybierasz dzień spektaklu, ilość biletów, czy chcesz losować spośród sztuk i musicali czy tylko sztuk lub tylko musicali, „skreślasz” pięć spektakli, których na pewno nie chcesz zobaczyć, płacisz i…czekasz. Bo o tym, jaki tytuł wylosowała ruletka dowiesz się w dniu spektaklu. W końcu to ruletka, prawda? Ważne jest jednak to, że ta strona nigdy nie wyśle Cię dwa razy na ten sam spektakl, więc dla kogoś, kto zaczyna przygodę z Broadwayem może to być wspaniała okazja do zobaczenia kilku spektakli za naprawdę niewielkie pieniądze.


Plusy: niska cena, jasne zasady, możliwość dosyć częstego korzystania, możliwość skreślenia niechcianych spektakli, pełna oferta teatrów broadwayowskich;

Minusy: do samego końca nie wiadomo, jaki spektakl się zobaczy, nie ma możliwości wyboru miejsc;

Dla kogo: dla osób, które zaczynają przygodę z Broadwayem i nie mają ściśle sprecyzowanych tytułów do zobaczenia podczas wizyty.


Loterie i rush tickets

Amerykanie są mniej digitalowi od Anglików – przynajmniej w sferze tanich biletów na Broadway. Znane nam z West Endu rush tickets u nich istnieją, ale w znacznie większym stopniu w formie – powiedzmy – analogowej.

Co to oznacza?

Warto planując wylot do stolicy musicalu sprawdzić na stronach teatrów, które z nich oferują rush tickets/loterie w dniu spektaklu, wybrać spektakl, sprawdzić godzinę otwarcia kas i w wybranym dniu udać się pod teatr na około godzinę przed tymże otwarciem, grzecznie ustawić się w kolejce i…czekać. Wbrew pozorom jest całkiem spora szansa, że uda Wam się zdobyć bilety w bardzo atrakcyjnych cenach. Podobnie sprawa ma się z loteriami.

Zalecam dni poza weekendami, bo wtedy ilość osób oczekujących przed teatrem jest znacznie niższa. Warto również wybierać dni, w których grane są dwa spektakle (matinee + evening), ponieważ wtedy ilość biletów w niższej cenie jest dwa razy większa.


Plusy: niskie ceny biletów, duże prawdopodobieństwo ich zdobycia, możliwość kontemplowania porannego Manhattanu podczas stania w kolejce ;)

Minusy: jednak trzeba się osobiście pojawić pod teatrem ze sporym wyprzedzeniem;

Dla kogo: dla osób, którym nie straszne emocje związane z prawdziwym polowaniem na bilety, dla tych, którzy mają sprecyzowane tytuły, które chcą zobaczyć i gotowi są w związku z tym, do poświęceń. Najdzielniejsi hunterzy potrafią stać przed teatrem już od wczesnych godzin, ale – wierzcie mi – nie musicie być aż takimi freakami.


Loterie i rush tickets – online

Jeśli jednak delektowanie się widokiem Manhattanu przez godzinę czy więcej podczas stania w kolejce pod teatrem to nie dla Was – możecie spróbować szczęścia online.

Loterie i rush tickets online znajdziecie w aplikacji TodayTIX, na stronie Telecharge oraz na stronie Broadway Direct (tylko loteria).


Plusy: dostęp online, możliwość zapolowania na więcej niż jeden tytuł w tym samym czasie;

Minusy: znacznie większe ryzyko braku szczęścia niż w przypadku wizyty osobistej w teatrze, znacznie węższa oferta tytułów;

Dla kogo: dla każdego ;)


Wskazówka: Dokładną rozpiskę godzinową otwarcia loterii i rush tickets w poszczególnych teatrach znajdziecie w serwisie nytix.com (należy zjechać na sam dół strony i tam znajdują się linki do podstron Broadway Lottery Schedule oraz Rush Tickets Schedule).


TKTS booths

Jednym z najczęściej używanych przez turystów sposobem na zakup tańszych biletów na Broadway jest korzystanie z budek TKTS, a najchętniej z tej najbardziej znanej, czyli zlokalizowanej pod słynnymi schodami na Times Square.

Budki TKTS (wiedzieliście, że to od TicKeTS?) oferują codziennie bilety na spektakle na Broadwayu i Off-Broadwayu ze zniżkami nawet do 50%.

Aktualne oferty w wybranej budce sprawdzicie poprzez aplikacje TKTS. W aplikacji nie ma możliwości zakupu biletów, a jedynie macie podgląd, co jest w ofercie na dany moment.


Plusy: spore zniżki, duży wybór tytułów każdego dnia;

Minusy: możliwość zakupienia biletów jedynie na ten sam dzień;

Dla kogo: dla każdego.


TDF membership

TDF czyli Theatre Development Fund oferuje członkostwo, które pozwala na zakup biletów z nawet 70% zniżką. Roczne członkostwo kosztuje 42$, a w ofercie są spektakle z Broadwayu, Off-Broadwayu i Off-Off Broadwayu.


Plusy: szeroka oferta tytułów także spoza głównego nurtu, bardzo duże zniżki na bilety, lista dostępnych tytułów widoczna jeszcze przed zakupem członkostwa;

Minusy: często brak największych hitów w ofercie, konieczność opłacenia członkostwa;

Dla kogo: Ta opcja może być ciekawa dla osób, które wybierają się do NYC w grupie. Można się wtedy zrzucić na wspólną opłatę roczną, a i tak ostatecznie zakup biletów wyjdzie bardzo korzystnie cenowo.


Standing room oraz cancellation line

Po polsku to po prostu „miejsca stojące” oraz „zwroty”, czyli coś, jak polskie „wejściówki”.


Plusy: bardzo niskie ceny biletów (czasem to zaledwie kilkanaście dolarów);

Minusy: ograniczona dostępność, bilety kupowane w ostatniej chwili przed spektaklem, miejsca stojące to nie jest zapewne najwygodniejszy sposób na oglądanie trzygodzinnych spektakli;

Dla kogo: polecam raczej tym, którzy lecą do Nowego Jorku na luzie, niczego nie planują

i mogą sobie pozwolić na to, by zapolować na tani bilet tuż przed samym spektaklem, bez żalu w razie gdyby się nie udało…


Kupony

Być może kojarzycie z amerykańskich seriali obyczajowych (zwłaszcza tych z lat dziewięćdziesiątych) uzależnienie obywateli tego kraju od kuponów zniżkowych na niemal wszystko. Na Broadway także można takowe dostać, choć tutaj wyjątkowo w wersji elektronicznej. Na niektórych stronach takich, jak np. BroadwayBox.com kupony zniżkowe pojawiają się od razu przy zakupie.

Tymczasem na platformie nytix.com, gdzie zebrane są w jednym miejscu wszystkie spektakle i dostępne możliwe opcje zakupu ze zniżką – konieczne jest wykupienie czegoś w rodzaju dostępu do zniżek – cena to niecałe 5$. Płatność ta jest jednorazowa i daje dostęp do wszystkich bonusów przez miesiąc.


Plusy: niskie ceny, dostęp do wszystkich tytułów;

Minusy: konieczność wykupienia dostępu;

Dla kogo: dla każdego.


Secondary market

Chodzi po prostu o resellerów, czyli bilety „z drugiej ręki”. Resellerzy na ogół mają ceny wyższe niż oficjalne strony produkcji, ale warto zerkać na strony takie, jak Broadway.com, StubHub.com, czy wspominany już nytix.com, ponieważ im bliżej spektaklu tym większe szanse, że dla zmniejszenia strat będą oni wyprzedawać bilety z dużym rabatem.


Plusy: można czasami zdobyć bilety w naprawdę niskich cenach, bywa, że o kilkadziesiąt dolarów tańsze niż w regularnej sprzedaży;

Minusy: duże ryzyko, że zanim ceny spadną popularny spektakl osiągnie status sold out;

Dla kogo: dla osób, które nie kupują z dużym wyprzedzeniem, cierpliwych i świadomych ryzyka.


NYC Broadway Week

Dwa razy do roku – na przełomie stycznia i lutego oraz we wrześniu – odbywa się na Broadwayu święto teatru. Ów „week” trwa dwa tygodnie (nie pytajcie czemu…) i w tym czasie na większość spektakli można zakupić 2 bilety w cenie 1. Sprzedaż na ten okres zaczyna się już około miesiąca, sześciu tygodni wcześniej.


Plusy: dwa bilety w cenie jednego na największe hity Broadwayu to naprawdę doskonały deal!

Minusy: brak możliwości zakupienia jednego biletu z 50% zniżką, trzeba zakupić minimum dwa;

Dla kogo: dla osób, które wybierają się w grupie lub chociaż w parze, chociaż… posiadanie taniego biletu na Broadway może pomóc w zawarciu nowych znajomości ;)


 

▪️ Wyjazd na Broadway to dla każdego fana musicalu jest ogromne przeżycie – warto je sobie dobrze zaplanować, żeby skorzystać z tego, co stolica musicalu oferuje, a jednocześnie na zadłużyć się na najbliższe dziesięciolecia oraz pozostawić nerki na swoim miejscu...

Mam nadzieję, że powyższe przyda się Wam i pomoże spełnić marzenie o wizycie w tym wspaniałym miejscu.


Udanego zdobywania Broadwayu!


 


81 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page