top of page

JAK W TELEWIZORZE

▪️ Oczywiście, że teatr najwspanialszy jest na żywo! Co do tego ani ja, ani - jestem pewna - Wy nie macie wątpliwości.

Niemniej jednak historia teatru dramatycznego i muzycznego jest tak bogata, że fizyczną niemożliwością jest poznać każdy tytuł - że tak to ujmę - osobiście.

▪️ Broadway czy West End wydają się być bliżej niż kiedyś, ale to wciąż dla wielu odległe rewiry, a ciężko jest interesując się teatrem nie mieć potrzeby poznawania historii zarówno lokalnej sceny, jak i scen światowych.


▪️ I tutaj z pomocą przychodzą platformy, które oferują dostęp do szerszych lub węższych katalogów, w których szperanie bywa zaskakująco wciągające, a przy tym niejednokrotnie bardzo owocne.


▪️ Oczywiście najpopularniejsze serwisy streamingowe oferujące filmy - Netflix, HBO Max, Apple TV, Amazon Prime, czy Disney+ także mają w swoich ofertach musicale, czasem nawet są to sceniczne ich wersje (jak chociażby „Hamilton”, czy “Newsies” na disneyowskiej platformie.

Jednak ja dzisiaj chciałabym Wam zaproponować poznanie miejsc stricte teatralnych.

Mam nadzieję, że znajdziecie na nich coś dla siebie!


 

Broadway HD

BroadwayHD to chyba największa teatralna platforma streamingowa, oferująca swoim odbiorcom najbogatszy katalog sztuk i musicali do oglądania w streamingu. Niestety - jako, ze jest to serwis amerykański - bardzo wiele tytułów dostępnych jest jedynie w tamtym regionie.

Nie oznacza to jednak, że dla osób interesujących się poważnie musicalem i teatrem broadwayowskim nie ma tam treści. Są! I jest ich bardzo wiele! Warto poszperać w obszernym katalogu, ale także zapisać się do newslettera, ponieważ od czasu do czasu prawdziwe perełki udostępniane są “worldwide”!


Aby oglądać BroadwayHD należy wykupić subskrypcję - działa to identycznie, jak filmowe platformy streamingowe.

- miesięczny koszt subskrypcji to 11,99$ (+podatki)

- roczny koszt subskrypcji to 129,99$ (+podatki)

- płatność kartą

...miejskie legendy mówią, że dobry VPN pomaga przekroczyć barierę regionu, a kim ja jestem, by nie wierzyć legendom...


Broadway On Demand

Jak sama nazwa wskazuje nie mamy tutaj do czynienia ze streamingiem, a z tzw. VOD. Katalog nie jest szeroki, ale można zaleźć ciekawostki, jak np. musical “Jekyll&Hyde” z Davidem Hasselhoffem, czy “Amerykanin w Paryżu” z 2018 roku.


Aby oglądać spektakle na tej stronie niepotrzebna jest subskrypcja - spektakle “wypożycza się” na określony czas za konkretna opłatę.

Jest to o tyle wygodne, ze można zrobić zrzutkę na wybrane show

i obejrzeć ze znajomymi.

- koszt wypożyczenia waha się od 3,99$ do 9,99$

- płatność kartą

- spektakle wypożycza się na 5 dni

- po rozpoczęciu oglądania ma się 120 godzin na dokończenie oglądania


Stage 2 View

Malutka stronka, która powstała w czasie pandemii i w momencie, kiedy ta sie skończyła - straciła parcie na rozwój.

Ale!

W bardzo drobniutkim katalogu (jedynie kilka tytułów) znajdziecie m.in. genialne “Kinky Boots” z West Endu!


Tutaj także niepotrzebna jest subskrypcja - spektakle “wypożycza się” na określony czas za konkretna opłatę.

- koszt wypożyczenia podawany jest zarówno w dolarach amerykańskich, jak i funtach i euro - można sobie wybrać, który przelicznik jest dla nas wygodniejszy.

- jednorazowe wypożyczenie kosztuje 7,99$ bądź 7,99 €, albo £6,99

- płatność kartą

- spektakle wypożycza się na 48h


National Theatre At Home

Absolutnie fantastyczna strona, na której znajdziecie wspaniały teatr brytyjski. Niezwykle bogaty katalog, wielkie gwiazdy, spektakle od klasyków, po zupełnie współczesne produkcje.

Nie ma tutaj wprawdzie musicali, ale nie jest powiedziane, że takowe się nie pojawią biorąc pod uwagę np. to, że Oliviera dla najlepszego musicalu w tym roku zdobyła właśnie produkcja National Theatre.


W przypadku National Theatre At Home mamy do czynienia

ze streamingiem, a zatem konieczna jest subskrypcja.

- miesięczna subskrypcja kosztuje 51 zł

- roczna subskrypcja kosztuje 510 zł

- płatność kartą

- spektakle dostępne są czasowo - warto zapisać się na newsletter, żeby być na bieżąco z najnowszymi oraz schodzącymi spektaklami.


Digital Theatre

Mix różnych gatunków od teatru dramatycznego, przez musical, balet po operę i teatr alternatywny. Chociaż katalog nie jest bardzo obszerny to jest tu naprawdę dużo teatralnego dobra.


Coś, co uważam za świetny pomysł to danie wyboru, czy chcemy wykupić subskrypcję,

czy jednak interesuje nas wypożyczenie konkretnego tytułu.

- miesięczna subskrypcja kosztuje £9,99

- roczna subskrypcja kosztuje £99,99

- jednorazowe wypożyczenie spektaklu to koszt £7,88

- płatność kartą

- spektakle wypożycza się na 48h


Globe Player

Produkcje Szekspirowskiego Teatru Globe dostępne online. W tej chwili dostępne online jest ponad czterdzieści tytułów.


W tym przypadku możemy wykupić jedynie roczną subskrypcję(brak możliwości kupna subskrypcji miesięcznej) lub zakupić pojedynczy tytuł.

Nie jest to wypożyczenie, a zakup, który zasili naszą bibliotekę, a dostęp do wybranego tytułu będziemy mieć dożywotnio...lub do skasowania profilu na stronie.

- roczna subskrypcja kosztuje £59,99

- zakup spektaklu to koszt £9,99

- płatność kartą


Teatralna platforma streamingowa, na której znajdziecie pokaźny katalog spektakli europejskich, sztuk współczesnych, nierzadko z nurtów bardziej alternatywnego teatru, spoza mainstreamu.To niezłe miejsce, by poznać teatr dramatyczny ciut bardziej wymagający, chociaż nie brakuje tu oferty rozrywkowej. Musicali nie dostrzegłam, ale śledzić stronę warto.


Jako, ze to streaming to oczywiście potrzebna jest subskrypcja.

- miesięczna subskrypcja kosztuje 39,90 zł

- roczna subskrypcja kosztuje 399 zł

- płatność kartą


Teatr Telewizji

Potężny katalog, niemal pełna historia polskiego teatru. Największe gwiazdy polskiej sceny, produkcje dramatyczne, komediowe, monodramy oraz...musicale.

W teatrze telewizji znajdziecie m.in. doskonałe “A planety szaleją...” Anny Sroki-Hryń, czy “Chłopów” Teatru Muzycznego w Gdyni, w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Co chwila migają też znajome z polskich scen musicalowych twarze - zdecydowanie warto zaprzyjaźnić się z Teatrem Telewizji!


Największym plusem Tej platformy jest to, że jest zupełnie za darmo. Największym minusem jest staroświecki i nieprzyjazny użytkownikowi katalog, w którym naprawdę trzeba kopać (wyszukiwarka to jakiś żart...)


 

▪️ Jak Wam się podoba to zestawienie?


22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page